Tylmanowa przygotowuje się do festynu

Poniedziałek, 23 stycznia 2017 r.

Dziennik Polski: Dla misji w Baboua


Przygotowania do Podhalańskiego Festynu Misyjnego, który odbędzie się w Tylmanowej 1 lipca, są już mocno zaawansowane. Od kilku dni wolontariusze pakują nagrody; będzie je można wygrać podczas loterii fantowej. W tym roku przypada szósta edycja festynu.
Każdorazowo dochód przeznaczany jest na pomoc dla konkretnej misji. W tym roku zebrane pieniądze przekazane zostaną dla parafii Baboua w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie pracują ks. Marek Mastalski i ks. Jerzy Bubułka.

W misji Baboua żyje około 7,5 tys. osób. Miasto położone jest przy transafrykańskiej trasie, około 50 km odgranicy z Kamerunem. Gdy przed 15 laty ks. Marek Mastalski wraz z ks. Jerzym Bubułką zaczynali pracę w Baboua, misja była zaniedbana materialnie i duchowo. Teren objęty pracą misjonarzy jest porównywalny do powierzchni diecezji tarnowskiej. Na tym obszarze dominuje Kościół luterański, który dotarł tam wcześniej niż katoliccy księża. Wszystkich kaplic i wspólnot w parafii jest 25. Kaplice są w różnym stanie; większość pokryta słomą, niektóre, wybudowane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, rozsypują się z powodu niezbyt solidnej konstrukcji i braku remontów. Ludziom starszym i biednym pomaga "Caritas", rozdzielając między nimi mąkę kukurydzianą, cukier, olej, sól, soję. Taką pomocą objętych jest ok. 170 osób. "Caritas" pomaga też sierotom, opłacając im szkołę, a przy okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy przygotowuje dla wszystkich, także więźniów przebywających w miejscowym więzieniu, świąteczne paczki z żywnością i ubraniami.

W listopadzie przyszłego roku parafia będzie obchodzić jubileusz 50-lecia istnienia. - Czeka nas wiele remontów, tak kościoła głównego, jak i pobliskiej kaplicy w Tongo czy innych kaplic w buszu oraz plebanii - informuje ks. Marek Mastalski. - Liczymy na pomoc materialną, ale jeszcze bardziej czekamy na nowych misjonarzy czy misjonarki, takich jak księża czy osoby świeckie, które podjęłyby niełatwy chleb misjonarskiej służby w Afryce.

Na wsparcie misji w Baboua przeznaczone zostaną pieniądze uzyskane podczas VI Podhalańskiego Festynu Misyjnego, odbywającego się pod patronatem "Dziennika Polskiego". Podczas imprezy wystąpi zespół muzyczny sióstr klawerianek "Siwy Dym" i "New Day", będzie też loteria fantowa, kiermasz pamiątek misyjnych i aukcje, ściana wspinaczkowa oraz kuchnia góralska. Przygotowania do imprezy są już mocno zaawansowane. - Jesteśmy wdzięczni za te nagrody, które już otrzymaliśmy, ale jeśli ktoś zechce nas jeszcze wspomóc, to przyjmiemy to z radością - mówi ks. Marek Mroczek, proboszcz tylmanowskiej parafii i pomysłodawca festynu. Chętni mogą kontaktować się z nim pod numerami telefonów: 018 262 50 23 lub 0 603 660 119 albo pocztą elektroniczną: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Można też wpłacać pieniądze na konto parafialne: 46 8805 0009 0000 5252 2008 0001.

Designed byNet48.pl